Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Kotły C.O. górnego i dolnego spalania

Spalanie węgla

Okazuje się, że kwestie związane ze spalaniem węgla i pozyskiwaniem z tego procesu ciepła wcale nie są tak proste i oczywiste. Aby było efektywne, oszczędne i jednocześnie przyjazne dla środowiska, użytkownik musi posiadać elementarną wiedzę na temat budowy i funkcjonowania kotła, który posiada. Aktualnie eksperci wyróżniają kotły górnego spalania, dolnego oraz mieszane czy też uniwersalne, czyli górno-dolne.

Wybór kotła to poważna decyzja! Źródło obrazka: http://ogrzewaniewpolsce.pl/

Kotły C.O. górnego spalania

Kotły C.O. górnego spalania są najpopularniejszymi i najczęściej występują w domostwach. Wiąże się to z faktem, iż jest sam sposób spalania jest tu stosunkowo prosty, można wręcz powiedzieć, że prymitywny. W metodzie tej rozpala się węgiel przy użyciu rozpałki. Opał jest dostarczany górą, powietrze zaś dołem. Specjaliści podkreślają, że kotły C.O. górnego spalania nie są pozbawione wad. Głównymi jest konieczność ciągłego kontrolowania paleniska oraz marnotrawienie opału, jak i ciepła. Z drugiej strony, jako atut wskazuje się fakt, iż tego typu konstrukcje przystosowane są do spalania wszystkich dostępnych paliw o rozmaitej granulacji i dlatego niektórzy nazywają je niskotemperaturowymi.

Kotły C.O. dolnego spalania

Nieco inaczej jest w przypadku kotłów dolnego spalania. Co prawda, nie są one pozbawione wad, niemniej jednak jakość spalania jest znacznie lepsza. Różnica w konstrukcji kotłów C.O. górnego i dolnego spalania – jak mogłoby się wydawać – jest nieznaczna i dotyczy kierunku odprowadzania spalin. Właśnie ten detal powoduje, że specjaliści wskazują na szereg zalet takiego rozwiązania. Podkreśla się zwłaszcza efektywność, jak i brak konieczności ciągłego doglądania paleniska. Dodatkowo, można je z łatwością kontrolować nie marnując jednocześnie opału.

Uniwersalne rozwiązanie

Poza wymienionymi rozwiązaniami, na rynku dostępne są również kotły uniwersalne, czyli górno-dolne. Jak sama nazwa wskazuje, to połączenie dwóch konstrukcji. I choć kotły takie mają swoich zwolenników, wielu ekspertów wskazuje, że trzeba posiadać nieco wiedzy, aby prawidłowo je obsługiwać. Zaprojektowane są w taki sposób, aby w kotle – po zmniejszeniu się warstwy węgla – rozpoczęło się górne spalanie (do tego momentu spalanie przebiega prawie jak w kotle dolnego spalania). Wybór metody zależy oczywiście od użytkownika, jego możliwości finansowych oraz oczekiwanych efektów.  

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz